Możesz spędzać czas grając w Book of Ra w internecie, ale równie dobrze zwiedzać światowe muzea. Dzięki możliwościom, które daje internet, na wyciągnięcie ręki masz dosłownie cały świat i wszystkie najważniejsze eksponaty. Nowoczesna rozrywka to możliwości, których nigdy wcześnie nie miałeś.


Spacer po najważniejszych instytucjach kultury, przyglądanie się największym dziełom sztuki. A wszystko to zupełnie za darmo, bez kolejek i tłumów współoglądających.


Aplikacja Google


Gdy Google tworzył aplikację Street View mało kto mógł sobie wyobrazić jej działanie. Oglądanie realnych zdjęć miejsc na całym świecie, możliwość poruszania się po ulicach, przybliżania interesujących szczegółów – wszystko to było nowe i wciągające. Na podobnej zasadzie, a dokładniej w jej ramach, działa kolejna aplikacja, którą jest Google Arts&Culture. To wirtualny spacer po najbardziej znanych i lubianych muzeach i galeriach na świecie. Możesz w taki sposób zwiedzić między innymi The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The British Museum w Londynie, Galerię Uffizi we Florencji, Miejskie Muzeum w Bombaju lub Muzeum Izraela w Jerozolimie.


Wirtualny spacer po galerii


Wchodząc do galerii to użytkownik decyduje, gdzie chce iść i co zobaczyć. Jest to możliwe dzięki użyciu technologii 3D i panoramicznych zdjęć. Obraca się, skręca, przygląda eksponatom, albo je oddala. Aplikacja domyślnie proponuje też zdjęcia najcenniejszych dzieł, o których możesz nie wiedzieć albo po prostu pominąć.


Same muzea również widzą potencjał w takich wirtualnych spacerach. Na swoich stronach internetowych udostępniają specjalne ścieżki, podczas których widz może poznać ich zasoby. Taką możliwość masz między innymi w National Gallery w Londynie. Możesz skorzystać z dwóch tras zwiedzania. Pierwsza to spacer przez 18 pomieszczeń National Gallery, druga zaś przedstawia największe dzieła sztuki renesansowej. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość zwiedzania tej galerii w goglach VR. Aby sterować swoim spacerem wystarczy więc poruszyć głową.


Co można zwiedzić?


Paryski Luwr zaś proponuje 3 różne ścieżki: szlakiem sztuki starożytnego Egiptu, odnowionej barokowej Galerii Apollina oraz o historii Luwru. Ciekawą propozycją jest też wirtualny zasób Muzeum Watykańskiego. Co prawda przedstawia on tylko część zasobów Watykanu, ale za to bardzo ciekawą. Wśród eksponatów można zobaczyć między innymi obraz przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem autorstwa Jana Matejki.
Wielbiciele wojskowych sił powietrznych zaś odnajdą się w Narodowym Muzeum Amerykańskich Sił Powietrznych w Dayton. W wirtualnym świecie zobaczysz ponad 400 samolotów i innych pojazdów.
Na koniec zostawiliśmy polską perełkę, a mianowicie Zamek Królewski w Warszawie. Sprzed ekranu swojego komputera możesz zobaczyć jak wygląda między innymi Biblioteka Królewska, czy apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego. Wszystkie zdjęcia można zobaczyć w wysokiej rozdzielczości, co znaczy, że przybliżone szczegóły będą bardzo wyraźne.