tokarka

Tokarka rewolwerowa jest jedną z maszyn obróbkowych o standardowej budowie. Cechą charakterystyczną, wyróżniającą wspomniane urządzenie na tle innych maszyn CNC, jest zastosowanie przesuwającego się po prowadnicy tzw. suporta wzdłużnego. Wspomniany element, dzięki wyposażeniu w głowicę rewolwerową, pozwala na zamocowanie nawet do kilkunastu narzędzi zgodnie z kolejnością ich użycia.

Tokarka rewolwerowa ze względu na swoją konstrukcję w głównej mierze wykorzystywana jest w przypadku obróbki zgrubnej i wykańczającej przedmiotów, charakteryzujących się skomplikowanymi kształtami. Ze względu na możliwość zamocowania nawet kilkunastu narzędzi w kolejności ich użycia, jesteśmy w stanie zadbać o szybką, wydajną i precyzyjną obróbkę. Stąd też jest ona bardzo popularną maszyną, którą można wykorzystać na szereg różnych sposobów.

Jak działa tokarka rewolwerowa?

Tego typu maszyny CNC, pozwalają na korzystanie z takich narzędzi jak m.in. wiertła, noże oraz gwintowniki. Zarówno rodzaj, jak i ilość użytych elementów w głównej mierze uzależniony jest od typu wykonywanych prac oraz zastosowanej w urządzeniu głowicy rewolwerowej. Zasada działania maszyny jest bardzo prosta i opiera się na obracaniu głowicy. Daje to możliwość nie tylko wprowadzenia, ale także wykorzystania podczas obróbki narzędzi, które zostały na niej zamontowane. Dlatego też tak ważne jest, aby takie elementy jak np. wiertła lub noże, zostały umieszczone na głowicy w odpowiedniej kolejności. Pozwoli to zachować porządek wykonywania prac skrawających. Wyłącznie w ten sposób będziemy mogli przeprowadzić wydajną obróbkę, pozwalającą na uzyskanie zamierzonego efektu.

Zalety tokarki rewolwerowej

Tokarka rewolwerowa jest maszyną wykorzystywaną na szeroką skalę, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku. Posiada wiele zalet, jednak do tych podstawowych możemy zaliczyć m.in.:

– precyzję i wydajność podczas wykonywania szeregu prac obróbkowych;

– jednokrotne przezbrajanie obrabiarki;

– szybki czas realizacji zleceń, przekładający się na oszczędność energii;

– możliwość dokładnego zaplanowania oraz przeprowadzenia obróbki zgodnej z ustalonymi założeniami;

– łatwość obsługi – tylko na początku aktywności wymagana jest wiedza doświadczonego operatora;

– optymalizacja produkcji.

Zastosowanie tokarki rewolwerowej

Ze względu na możliwość sprawnego, szybkiego i wydajnego wykonywania prac obróbkowych, tokarka rewolwerowa od lat wykorzystywana jest do wielu zadań. Jednak najczęściej używa się jej w przypadku wykonywania obróbki zgrubnej i wykańczającej. Wspomniany zakres prac dotyczy nie tylko przedmiotów o skomplikowanych kształtach, ale także tworzenia tych nieco bardziej skomplikowanych wzorów w trakcie obróbki prętów. Dzięki temu, że jest to maszyna niewymagająca wielokrotnego przezbrajania, mamy możliwość w o wiele krótszym czasie osiągnąć zamierzony efekt. Warto w tym momencie podkreślić, że mimo szybkiej obróbki nie tracimy zarówno na wysokiej jakości, jak i precyzji wykonywanych elementów.