ginekolog

Na temat operacji usunięcia macicy rozmawiamy z dr Maciejem Zalewskim, kierownikiem oddziału ginekologii szpitala MSWiA we Wrocławiu.

Panie doktorze, wiele kobiet na decyzję o tym, że ich macica musi zostać usunięta, reaguje bardzo źle. Boimy się skutków ubocznych, niepłodności, problemów hormonalnych oraz ogólnego obniżenia jakości życia. Proszę powiedzieć, czy istnieją argumenty za tym, że taki zabieg to jednak nie koniec świata?

Decyzję o usunięciu macicy podejmujemy z Pacjentką gdy wyczerpane zostały metody leczenia zachowawczego.

Usunięcie macicy u kobiet po zakończonych planach macierzyńskich  nie powoduje żadnych zmian hormonalnych, nie wpływa na jakość życia chorej.

Proszę jednak powiedzieć jaśniej, co nas czeka po operacji usunięcia macicy? Jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

Histerektomia to zabieg nieodwracalny, dlatego może budzić obawy. Jest to szczególnie trudne dla kobiet, które są przed menopauzą i chciały mieć jeszcze dzieci. Po usunięciu macicy urodzenie dziecka jest już niemożliwe.

Kobieta po histerektomii przestaje też miesiączkować. Możliwe skutki uboczne to obniżenie się pochwy, a w ślad za tym, pojawienie się problemu nietrzymania moczu. Jeśli jednak kobieta pozostaje pod stałą opieką ginekologa, problem jest szybko rozwiązywany, zarówno przez zastosowanie kuracji farmakologicznej, jak i zaangażowanie metod fizjoterapii, czy też w ostateczności leczenia operacyjnego.

Usunięcie macicy bez szyjki nie wpływa na życie seksualne.

Na czym polega zabieg wycięcia macicy?

Istnieją trzy metody usunięcia macicy. Jedna to tradycyjna, operacyjna, polegająca na otworzeniu jamy brzusznej. Inne to , będące obecnie standardem to minimalnie inwazyjne zabiegi takie jak laparoskopia i usunięcie macicy przez pochwę.

Laparoskopia polega na wprowadzeniu kamery przez  1 centymetrowe nacięcie w pępku a następnie pod kontrolą wzroku zadokowaniu 2 lub 3 trokarów 5 -10 mm

W ten sposób, macica jest odcinana od szyjki lub pochwy  oraz podtrzymujących ją więzadeł.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Poza standardowym badaniem ginekologicznym, ginekolog prowadzący pacjentkę, zleca jej badanie USG przezpochwowe i cytologię.

 

*więcej informacji na stronie prowadzonej przez ginekologa, M. Zalewskiego (Wrocław)