Kserostomia – czyli suchość w jamie ustnej – to zjawisko spowodowane niewystarczającą produkcją śliny. Specjaliści rozróżniają dwa rodzaje kserostomii: rzekomą i prawdziwą. Jak sobie z nią poradzić i jakie środki mogą być przydatne, aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom nadmiernej suchości w jamie ustnej.

Powody występowania kserostomii

Kserostomia prawdziwa spowodowana jest małą aktywnością gruczołów ślinowych w jamie ustnej. Zaburzenie ich pracy wywołują choroby, m.in. takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, niektóre choroby alergiczne, stany depresyjne czy nerwica, ale też złe nawyki, jak palenie tytoniu czy też niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów. Do niedawna uważano, że suchość jamy ustnej występuje głównie u osób starszych, po 60. roku życia. Badania jednak udowadniają, że z tym problemem mogą zmagać się osoby w każdym wieku.

W przypadku kserostomii rzekomej, powodem jej występowania są zaburzenia układu nerwowego wegetatywnego. Cierpiący na nią chorzy odczuwają suchość w jamie ustnej, pomimo unormowanej pracy gruczołów ślinowych.

Konsekwencje kserostomii

Utrzymująca się dłużej suchość w jamie ustnej może spowodować dużo poważniejsze problemy zdrowotne. Brak śliny spłukującej resztki jedzenia powoduje, że zaczynają się one rozkładać, dając nieprzyjemny zapach z ust. Nieleczona kserostomia może również doprowadzić do próchnicy, ubytków w zębach i trudności z jedzeniem czy w trakcie mówienia. Jeśli cierpimy więc na kserostomię prawdziwą, koniecznie zastosujmy środki zapobiegawcze i skonsultujmy się ze stomatologiem, który doradzi nam właściwe postępowanie.

Jak radzić sobie z suchością w jamie ustnej?

Jednym ze sposobów na zwiększenie produkcji śliny w jamie ustnej jest żucie bezcukrowej gumy, która pozwala zachować uczucie świeżości po jedzeniu i nie dostarcza do naszego organizmu nadmiernych ilości cukru.

Dobrym rozwiązaniem na poradzenie sobie z kserostomią będą płyny do płukania jamy ustnej, pozwalające ją nawilżyć, a ponadto usuwające skutecznie bakterie. Regularnie stosując płyn do płukania jamy ustnej, dbamy także o jej ogólną higienę, pozbywając się dzięki temu resztek pożywienia, które osadzają się w miejscach, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką.

Jeśli powodem kserostomii jest niewłaściwy tryb życia, zadbajmy o wprowadzenie w nim zmian. Zrezygnujmy z palenia papierosów, ograniczmy ilość wypijanej kawy i zwróćmy uwagę na przyjmowanie codziennie zalecanej ilości płynów. Dietetycy i specjaliści żywienia zalecają picie 2 litrów płynów codziennie, najlepiej w postaci czystej wody, bez dodatku cukru czy sztucznych barwników.