firanki

Firanki, tak jak narzuty czy inne elementy wyposażenia domu, należy regularnie odświeżać. Zaniedbana, poszarzała firana nie tylko nie wygląda estetycznie, ale gromadzi także kurz i inne osady. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie uprać firanki, żeby na długo zachowały piękny wygląd. Trzeba zwrócić uwagę na tkaninę z jakiej są wykonane, bo różne materiały będą potrzebowały innego rodzaju prania albo innej temperatury. Firanki możemy prać ręcznie, ale stosując się do kilku zasad, możemy sobie ułatwić życie i prać firanki w pralce bez ryzyka ich uszkodzenia.

Jak prać firanki w pralce?

Mimo że wydaje się to banalne, nie wystarczy wrzucić firanek do pralki i ustawić programu. Firanki, szczególnie te kuchenne albo jadalniane zbierają nie tylko kurz, ale także opary i tłuszcz unoszące się podczas gotowania, przez co nie zawsze są łatwe do wyczyszczenia. Żeby mieć pewność, że firany dobrze się upiorą, wystarczy je przed praniem namoczyć. Firany pożółkłe od słońca namoczmy w sodzie oczyszczonej, a te, które mają plamy od tłuszczu w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Firanki zakurzone wystarczy namoczyć przez kilka godzin w czystej wodzie. Temperatura moczenia nie powinna przekraczać 30-40 stopni. Jeśli nie pomogą nam opisane wyżej sposoby, firanki należy namoczyć w odpowiednich środkach – np. płynach wybielających.

Przechodząc do meritum – piorąc firanki w pralce należy zadbać o odpowiednią temperaturę. Podobnie jak w przypadku namaczania, nie powinna przekroczyć 40 stopni. Zawsze wybierajmy program do tkanin delikatnych – w przeciwnym razie firany mogą być pozaciągane albo nawet porwane. Pierzemy firany w detergentach do tego przeznaczonych – na rynku jest ich cała masa. Dla pewności, że pranie nie zniszczy nam firanek dobrze jest włożyć je do specjalnej siateczki na pranie, która zabezpieczy je przed szarpaniem i zaciąganiem w bębnie pralki. To szczególnie ważne w przypadki firanek tiulowych i koronkowych, które są najbardziej narażone na zniszczenie. Oczywiście, białych firanek nie pierzemy z kolorowymi rzeczami – w przeciwnym razie możemy je zafarbować.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Pranie firanek w pralce jest szybsze i łatwiejsze niż pranie ręczne. Da się też uprać firanki w taki sposób, żeby nie musieć ich potem prasować! Dzięki kilku trikom, odświeżanie firan będzie łatwe i przyjemne. Po pierwsze – nie wolno przeładowywać bębna pralki. Zbyt duża ilość prania sprawi, że wszystko będzie ściśnięte i bardzo trudne do uprasowania. W przypadku firan sprawdzi się załadowanie 1/3 pojemności pralki. Druga wskazówka to złożenie firan w kostkę i schowanie ich do siateczki na pranie – w trakcie prania nie będą się zawijały z innymi rzeczami. Trzeci trik to odpowiedni program. W niektórych pralkach jest opcja „pranie firan”, ale jeśli akurat takiej nie posiadamy, ustawmy po prostu pranie ręczne. Pralka nie wiruje wtedy na wysokich obrotach i delikatniej „traktuje” nasze firany. Żeby firany nie wymagały prasowania, trzeba je także odpowiednio wysuszyć. Lżejsze firany z tkanin sztucznych suszmy od razu na karniszu – wisząc, będą się prostowały. Firanki lniane lub bawełniane rozwieśmy na suszarce, a gdy podeschną – powieśmy na karniszu.