biomedika

Wzmożona utrata włosów to problem, który często nasila się jesienią, gdy osłabione po wakacyjnych miesiącach kosmyki wypadają ze zdwojoną siłą. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy lecą garściami przez dłuższy czas, nie zwlekaj z poznaniem przyczyny tego zjawiska. Odpowiednia dobrana terapia oraz zabiegi na skórę głowy wzmocnią włosy i przyspieszą ich proces wzrostu. Gdzie szukać wsparcia i jak znaleźć przyczynę problemu nadmiernej utraty włosów?

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Włosy wypadają każdego dnia. Proces ten jest naturalny i wynika z zakończenia ich cyklu wzrostu, dlatego obecność pojedynczych włosów pod prysznicem, na szczotce czy podłodze nie powinna stanowić powodu do zmartwień. Jeśli zauważysz, że liczba porzuconych kosmyków stale się zwiększa i po upływie około trzech miesięcy nie widać powrotu do początkowego stanu, warto dowiedzieć się, co odpowiada za proces nadmiernego wypadania. Stan i gęstość włosów w dużej mierze stanowi odbicie stanu zdrowia oraz odżywienia organizmu. W przypadku problemów zdrowotnych, zaburzeń hormonalnych czy nieprawidłowej pielęgnacji możesz w krótkim czasie odczuć pogorszenie ich jakości oraz wzmożoną utratę.

Trudno wskazać jedną, główną przyczynę odpowiadającą za nadmierne wypadanie włosów. Wśród czynników, które mogą przyczynić się do utraty objętości fryzury, zalicza się m.in.:

  • stres
  • choroby skóry głowy, np. łuszczyca, ŁZS,
  • zaburzenia hormonalne organizmu,
  • choroby wewnątrzustrojowe,
  • nieprawidłowy sposób odżywiania,
  • stosowanie wybranych leków,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy,
  • poród lub odstawienie antykoncepcji farmakologicznej,
  • przebyte operacje,
  • stany zapalne w organizmie,
  • predyspozycje genetyczne.

Gdzie szukać pomocy z problemem wypadania włosów?

Brak reakcji na problem wzmożonego wypadania włosów może przyczynić się do obniżenia samooceny, dlatego z myślą o dobrym samopoczuciu i odzyskaniu bujnej czupryny warto udać się po poradę do specjalisty. Schorzeniami w zakresie skóry głowy i włosów zajmuje się trycholog, który dysponuje specjalistyczną wiedzą oraz sprzętem umożliwiającym dokładne poznanie przyczyn problemu.

Trycholog we Wrocławiu przyjmuje w Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika. Na miejscu możesz skorzystać z konsultacji trychologicznej, poddać się szczegółowemu badaniu skóry głowy i włosów oraz uzyskać indywidualnie dobrane terapie wspomagające powrót do początkowego stanu włosów. W centrum można skorzystać również z konsultacji dietetycznej, diagnostyki boreliozy czy kuracji wspomagających usuwanie nałogów. Jedną ze skutecznych metod medycyny niekonwencjonalnej jest biorezonas, czyli terapia wykorzystująca naturalnie występujące w ciele drgania elektromagnetyczne.

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

W czasie konsultacji trycholog przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat istniejącego problemu i czasu dostrzegania objawów. Możesz spodziewać się pytań dotyczących prowadzonego stylu życia, diety, nałogów, a także pielęgnacji skóry głowy. W następnym etapie specjalista przeprowadzi badanie trychologiczne z wykorzystaniem sprzętu powiększającego obraz nawet 700-krotnie i oceni m.in. stan cebulek włosów oraz ich liczbę, poziom produkcji łoju, odżywienie włosów, obecne uszkodzenia czy ubytki w strukturze oraz schorzenia skóry głowy. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań (morfologii krwi, badań endokrynologicznych i diabetologicznych).

Zabiegi na nadmiernie wypadające włosy

Po ustaleniu potencjalnych przyczyn odpowiadających za wypadanie włosów trycholog jest w stanie zaradzić problemowi, zlecając wykonanie indywidualnie dobranej kuracji. Sposób terapii dobiera się na podstawie określonych przyczyn i stopnia utraty włosów. W wielu przypadkach znaczącą poprawę przynoszą specjalistyczne preparaty trychologiczne przeznaczone do stosowania domowego. W przypadku stwierdzenia jednego z rodzajów łysienia – utracie włosów można przeciwdziałać, wykonując zabiegi: mezoterapii igłowej, peptydowej terapii włosów, zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego czy ledoterapii.