leasing

Rok 2019 przyniósł rewolucyjne zamiany w przepisach dotyczących leasing usamochodów osobowych dla firm. Zmiany spowodowane są nowelizacją ustaw o podatku dochodowym PIT oraz CIT. Jak się okazało, zainteresowanie leasingiem nie spada, a nowe przepisy to nie tylko dodatkowe obostrzenia, ale również pozytywy, z których warto skorzystać, planując leasing auta dla swojej firmy.Zobacz, co zmieniło się wraz z wejściem w życie nowych przepisów z dniem 1stycznia 2019.

 przewodnim było jedno hasło: „Ostatni dzwonek!”. Czy zatem wprowadzone zmiany są aż tak drastyczne? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze z nich.

Nowe zasady odliczenia amortyzacji od podatku

Do końca 2018 roku osoby, które kupowały auto na firmę i używały go do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych, mogły odliczyć od podatku 100% kosztów eksploatacyjnych pojazdu. Po zmianach od 1 stycznia 2019 takie osoby mogą obliczyć już tylko maksymalnie 75%. Zmiana dotyczy zarówno leasingu, kupna za gotówkę, jak i na kredyt – sposób finansowania nie ma tutaj znaczenia.

Z kolei osoby, które auto na firmę użytkowały wyłącznie do celów służbowych,do końca 2018 roku miały możliwość odliczenia od podatku zarówno kosztów raty leasingowej, jak i wszystkich pozostałych kosztów eksploatacji: zmiany opon,serwisu, zakupu i wymiany części itp. Od 1 stycznia 2019 roku 100% kosztów eksploatacyjnych mogą odliczyć wyłącznie posiadacze aut, których wartość nie przekracza 150 000 zł w przypadku aut z silnikiem spalinowym, lub 225 000 zł dla aut hybrydowych. Jeśli wartość samochodu przekracza niniejsze limity,właściciel może odliczyć wyłącznie określoną, procentową część kosztów jego użytkowania. Przykładowo: w przypadku auta z silnikiem Diesla, o wartości 300000 zł, można obecnie odliczyć zaledwie 50% kosztów eksploatacji.

Podniesienie wartości samochodów luksusowych

Powyższe limity mają związek z kolejną ustawową zmianą – wraz z 1 stycznia2019 roku, za samochody luksusowe uznaje się pojazdy, których wartość przekracza 150 000 zł w przypadku aut spalinowych, oraz 225 000 zł w przypadku hybryd. To właśnie do tej wartości możliwe jest odliczenie 100% kosztów eksploatacji – pamiętajmy jednak, że dotyczy to jedynie aut użytkowanych wyłącznie na cele służbowe.

 Podniesienie wartości luksusowych samochodów to niewątpliwie pozytywny aspekt zmian w przepisach dotyczących leasingu aut – do końca 2018 roku za auto luksusowe w myśl ustawy uznawano samochody droższe niż 20 000 euro, czyli niec oponad 80 000 złotych. Wprowadzenie nowych limitów pozwoli więc skorzystać z możliwości odliczenia 100% kosztów amortyzacji znacznie większej liczbie posiadaczy aut niż miało to miejsce przed 1 stycznia 2019.

Leasing samochodów na firmę – najważniejsze zmiany

 Podsumowując, rok 2019 przyniósł wiele zmian dotyczących opodatkowania kosztów eksploatacji aut osobowych kupowanych na firmę. Zmiany te dotyczą również samochodów branych w leasing. Najważniejsze z nich to:

  • zmiana limitów wartości samochodów luksusowych z 20 000 euro do 150 000 zł dla aut z silnikiem spalinowym oraz do 225 000 zł dla pojazdów hybrydowych,
  • brak możliwości odliczenia 100% kosztów amortyzacji samochodu używanego do celów prywatnych i służbowych (po zmianach maksymalnie 75%),
  • możliwość odliczenia 100% kosztów eksploatacyjnych dla aut używanych wyłącznie w celach służbowych, będzie dotyczyła jedynie tych samochodów, które ze względu na swoją wartość, nie są uznawane za luksusowe.

 Interesuje Cię leasing samochodu na firmę na nowych zasadach? Sprawdź warunki leasingudla samochodów osobowych u autoryzowanego dealera Mercedes-Benz –Duda-Cars. Poznaj naszą ofertę nowych modeli Mercedesa dla biznesu i wybierz najkorzystniejszą opcję leasingu dla swojej firmy.