oc-ac

Mimo że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny OC nieznacznie spadły, to i tak utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, co wielu wrocławskich kierowców odczuwa w swoich kieszeniach, gdy przychodzi czas na wykupienie obowiązkowej polisy. Jak sobie radzić z wysokimi kosztami OC? Odpowiedź brzmi: umiejętnie poszukiwać ofert i znaleźć tę najtańszą.

OC – obowiązkowe i zawsze identyczne

OC jest wyjątkowym ubezpieczeniem nie tylko ze względu obligatoryjny charakter, ale również z uwagi na fakt, że niezależnie od tego, gdzie i w jakiej cenie się je wykupi, otrzyma się jednakową polisę. Bez znaczenia jest wysokość składki czy marka towarzystwa – ponieważ warunki OC są zawsze identyczne, przy wyborze oferty warto zwracać uwagę wyłącznie na cenę. Dlatego dla własnego interesu powinno się poszukiwać możliwie taniego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jak to zrobić? O tym poniżej.

O ile większość produktów i usług jest łatwa w porównaniu, bo ceny są wiadome z góry i z reguły niezależne od klienta, w przypadku OC nie da się ich sprawdzić w ciemno, a ich wysokość zależy od kierowcy i jego auta. Chcąc się dowiedzieć, ile kosztuje obowiązkowa polisa w danym towarzystwie, należy wyliczyć składkę. Czy w takim razie w celu zweryfikowania cen w wielu firmach konieczne jest kalkulowanie OC w każdej z nich z osobna? Na szczęście nie, bo to byłaby ogromna strata czasu. Istnieją sprawdzone sposoby na uproszczenie i przyspieszenie porównania.

Warto porównywać

Najpopularniejszą formą poszukiwania i kupowania OC w Polsce jest korzystanie z usług agentów ubezpieczeniowych, którzy działają w pojedynkę lub są zatrudnieni przez wyspecjalizowane agencje. Wiele takich osób i firm bez problemu można znaleźć we Wrocławiu – praktycznie na każdym osiedlu dostępne są usługi ubezpieczeniowe. Ponieważ agenci mają wgląd w oferty co najmniej kilkunastu towarzystw i dysponują zaawansowanymi porównywarkami, wystarczy im podać informacje na temat samochodu i właściciela, żeby po chwili uzyskać wyliczenie składki w wielu firmach.

Usługi agentów ubezpieczeniowych są całkowicie darmowe i nie wiążą się z dodatkową prowizją. Rozliczenie następuje bezpośrednio pomiędzy towarzystwem a agentem lub agencją. Niewątpliwą zaletą tej formy porównywania i kupowania OC jest możliwość uzyskania odpowiedzi na ewentualne pytania i wątpliwości od specjalisty. Ponadto należy zauważyć, że po wykupieniu polisy w innym towarzystwie niż obecne agent w imieniu kierowcy przygotowuje wypowiedzenie upływającego OC, dlatego klient nie musi tego robić samemu.

Internet pomaga w poszukiwaniach

Poszukiwanie ofert u agentów nie jest pozbawione wad, ponieważ często wymaga poświęcenia czasu na dojazd lub dojście do biura. Nie każdy może sobie na to pozwolić, szczególnie jeśli mieszka się pod Wrocławiem, jest się w podeszłym wieku lub cierpi się na dolegliwości zdrowotne. Z drugiej strony to właśnie ludzie starsi i w średnim wieku najczęściej decydują się na kupno OC u agenta ubezpieczeniowego.

 Drugą metodą pozwalającą na sprawne i skuteczne porównaniecen obowiązkowej dla kierowców polisy jest skorzystanie z internetowychporównywarek i kalkulatorów ubezpieczeniowych. Aby znaleźć ubezpieczenie samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub w innym tego rodzaju serwisie,należy tylko uzupełnić formularz, podając w nim łatwo dostępne dane na tematpojazdu i właściciela. Prostota porównywarek pozwala na szybkie sprawdzenie cenOC w wielu towarzystwach każdemu, kto ma choćby podstawowe doświadczenie wobsłudze komputera.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązkowegoubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, wejdź na stronękalkulator-oc-ac.auto.pl, gdzie znajdziesz interesujące porady, m.in. dotyczącetego, ile wynosi termin wypłaty odszkodowania z OC.