podpis elektroniczny

Czym jest podpis elektroniczny i do czego służy? Jaka jest różnica między kwalifikowanym podpisem elektronicznym a niekwalifikowanym?

  1. Co to jest podpis elektroniczny?
  2. Czym różni się kwalifikowany podpis elektroniczny od niekwalifikowanego?
  3. Do czego służy podpis kwalifikowany?

Podpis elektroniczny jest znany w Polsce już od ponad 20 lat. Chociaż początkowo niewiele osób z niego korzystało, dziś narzędzie to cieszy się sporą popularnością. Dlaczego? Dzięki podpisom elektronicznym możemy nie tylko bezpiecznie i wygodnie przejść przez różnego rodzaju transakcje biznesowe, ale e-podpis przydaje się także podczas komunikacji z administracją. Czym dokładnie jest podpis elektroniczny? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Co to jest podpis elektroniczny?

Standardowy podpis elektroniczny to nic innego, jak dane, które mają formę elektroniczną. Aktualnie wyróżnia się aż trzy podpisy elektroniczne. Mowa o zwykłym, zaawansowanym i kwalifikowanym podpisie elektronicznym. Ze wszystkich trzech tylko ten ostatni jest równorzędny z klasycznym podpisem własnoręcznym. Zaawansowany podpis elektroniczny musi spełniać kilka wymagań. A mianowicie powinien być unikalny i przypisany tylko do podpisującego. Ponadto pozwala na bezproblemowe ustalenie tożsamości.

Kwalifikowany podpis elektroniczny natomiast ma moc prawną własnoręcznego podpisu. Posiada odpowiedni certyfikat kwalifikowany, który umożliwia poprawną weryfikację osoby podpisującej.

Zastanawiasz się skąd wziąć podpis kwalifikowany? Najlepszym rozwiązaniem jest jego zakup u certyfikowanego dostawcy. Na przykład na stronie https://netvet.pl/podpis-elektroniczny/ znajdziesz atrakcyjną ofertę oraz możliwość uzyskania podpisu elektronicznego bez konieczności wychodzenia z domu. Specjalista ze wspomnianej wyżej firmy może do Ciebie przyjechać i ustawić podpis elektroniczny między innymi w programie księgowym, Płatniku, JPK 2.0 i każdym innym systemie, który wymaga tego rodzaju narzędzia. Do wyboru masz kilka opcji. Dostępny jest między innymi zestaw podpisu elektronicznego, w którym znajdziesz kartę kryptograficzną, certyfikat kwalifikowany i oprogramowanie, dzięki któremu możliwe będzie składanie i weryfikowanie elektronicznego podpisu. Dostępny jest także zestaw z tokenem, czytnikiem i mikroczytnikiem. Nie zwlekaj i już teraz zapoznaj się z pełną ofertą.

Czym różni się kwalifikowany podpis elektroniczny od niekwalifikowanego?

Czym właściwie różni się kwalifikowany podpis elektroniczny od niekwalifikowanego? Jak już wspominaliśmy kwalifikowany podpis elektroniczny utożsamiany jest z podpisem własnoręcznym. Ma większą moc prawną i może być wykorzystywany praktycznie wszędzie. Potrzebne będą jedynie aplikacje w celu przechowania certyfikatu kwalifikowanego. Aplikacje tego rodzaju muszą spełniać wszystkie wymogi odpowiedniej ustawy.

Niekwalifikowany podpis elektroniczny nie wymaga weryfikacji tożsamości i nie powoduje żadnych skutków prawnych. Jednocześnie nie jest równoważny z podpisem własnoręcznym. Ma także pewne ograniczenia dowodowe – na przykład w trakcie sprawy sądowej. 

Do czego służy podpis kwalifikowany?

Zastanawiasz się, jakie sprawy bez problemu załatwisz, mając podpis kwalifikowany? Oczywiście przyda się w takich sytuacjach, w których musimy podpisać dokument w wersji elektronicznej, załatwić coś z administracją publiczną czy wtedy, kiedy składasz wniosek na przykład w systemie Płatnik. Mając podpis elektroniczny, bez problemu złożysz także deklaracje podatkowe do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną, podpiszesz sprawozdania finansowe czy potwierdzisz tożsamość w kontaktach z różnymi urzędami. Ponadto podpis elektroniczny przyda się także wtedy, gdy zainteresują Cię aukcje elektroniczne na platformach przetargowych i będziesz chciał wziąć w nich udział.

Z podpisem kwalifikowanym masz także możliwość przesyłać faktury elektroniczne online, zdalnie zawierać umowy cywilno-prawne, podpisywać i pobierać akta pracownicze czy przesyłać tak zwane Jednolite Europejskie Dokumenty Zamówienia.

Wyżej wymienione możliwości to tylko kilka spraw, które załatwisz w sposób online, mając podpis elektroniczny kwalifikowany. Nie zwlekaj i już teraz zdobądź dla siebie kwalifikowany podpis elektroniczny! Podpisany dokument z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje ryzyko podrobienia dokumentu.